2. časť - Anketa: Čo muža privedie k tomu, aby požiadal ženu o ruku?

Späť na články

Každá žena, ktorá sa cíti povolaná do manželstva, čaká na moment, kedy pred ňou pokľakne jej partner a položí jej otázku: „Vezmeš si ma?“ Mnoho žien v tejto dobe však rieši problém, že ich polovičky sa nevedia rozhýbať. „Chodíme spolu už x rokov a stále ma nepožiadal. Ja neviem, čo mám robiť.“ Skôr než by som sa venovala tomu, čo máte robiť, chcela som zistiť, čo vedie mužov k tomu, že sa vyslovia.

2. časť - Anketa: Čo muža privedie k tomu, aby požiadal ženu o ruku?
Foto: © pexels.com

Pokračovanie ankety:

81. Marek (24) slobodný, veriaci

Uvedomenie si, že je to človek bez ktorého by jeho život bol prázdny/prázdnejší.

 

82. Michal (24) zadaný, veriaci

Jsem zasnoubeny a za tyden se žením a řekl bych, že me k tomuto rozhodnutí přimělo spousta věcí např.: Láska a chuť být s mou bud. ženou celý život. Chci ke své ženě patřit a aby ona patřila ke mě. To že jsme si velmi rozuměli a byli spolu spokojení a šťastní, ale nemohu opomenout, že jsme chtěli vydržet v čistotě a chtěli si nechat sex až do manželství.

 

83. Michal (24) zadaný, veriaci

Poznání toho, že moje slečna mě miluje láskou, která zapírá sama sebe. Reflektuje svoje jednání a váží si mě, mých rozhodnutí atd. Díky tomu vím, že ji můžu důvěřovat a že společné rozhodnutí nebudou v budoucnu sobecká ale budou hledat dobrou toho druhého :-)

 

84. Oto (24) zadaný, veriaci

Moju zatiaľ ešte snúbenicu som požiadal hlavne preto, aby som posunul náš vzťah do roviny, kedy to naozaj myslím vážne, až tak, že som ochotný ísť aj proti predstavám našich rodičov.

 

85. Richard (24) zadaný, veriaci

           Výzor:

 

86. Tomáš (24) slobodný, veriaci

Bláznovstvo.

 

87. Anton (23) slobodný, veriaci

Som si istý, že je tá pravá (Bohom stvorená "pre mňa a ja pre ňu").

 

88. Ján (23) slobodný, veriaci

Že ju miluje, je rozhodnutý a pripravený s ňou stráviť zvyšok života. Že sa chce spolu s ňou približovať Bohu. A že je presvedčený, že ona to vidí rovnako.

 

89. Ján (23), slobodný, veriaci

Podľa mňa je to vidina, predstava spoločnej budúcnosti, na ktorej sa spoločne zhodnú počas randenia a rozhovorov a je si istý odhodlaním svojej partnerky (pevnosti v názore ženy; jasný cieľ ). "Chlap je ako námorník. Pri každej žene vylezie na rozhľadňu, keď vidí okolo iba more, nemá si kde predstaviť budúcnosť, keď však vidí zem, na tom sa už dá stavať". Samozrejme predstava zahŕňa zabezpečenie, starostlivosť o vzťah atď. (asi všetko racionálne) a pre kalkulovanie rizík.

 

90. Juraj (23) zadaný, veriaci

Láska. K žene a k bohu. Pocit, že ste našli v danom dievčati svoju dušu.

 

91. Lukáš (23) zadaný, veriaci

          City.

 

92. Marek Mihok (23) slobodný, veriaci

To, že ju ľúbim.

 

93. Michal (23) zadaný, veriaci

Istota v tom, že je tá pravá a že si s ňou viem predstaviť ostať celý život.

 

94. Michal (23) ženatý, veriaci

Jestli jde pouze o "požádání o ruku", tak mě přemluvila spolužačka, abych to udělal. Protože jsme se dohodli při tom, než jsme spolu začali chodit, že se vezmeme, pokud se nestane něco, co by nám v tom překazilo. A tak i když jsme měli termín svatby a spoustu věcí zařízených, tak mi spolužačka promluvila do duše, že jí přece nemůžu udělat to, abych ji nepožádal, a aby to nikdy nezažila. Tak jsem dal na její radu a požádal ji o ruku.

 

95. Peter (23) slobodný, neveriaci

Keď muž zbadá, že žena, ktorá vedľa neho ráno vstáva, je žena, do ktorej je schopný sa denne zamilovať ako prvýkrát.
Keď žena, ktorá s ním ide spať, vyzerá rovnako večer, ako ráno.
Keď žena, ktorá s ním ide spať, mu prináša radosť, ktorú si nedokáže kúpiť.
Keď s ženou, s ktorou zaspáva, prežíva nádherné chvíle počas dní.
Keď so ženou, ktorú má po svojom boku mal aj roztržky, ale so šťastným koncom.
Keď ženu, ktorú má vedľa seba nadovšetko miluje.

 

96. Peter (23) zadaný, veriaci

Odvaha a vnútorné poznanie, že je to najlepšia žena, budúca manželka a milujúca matka detí. V dnešnej dobe muž potrebuje mať aj vieru, že sa spolu zvládnu postarať o zakladajúcu sa rodinu, čo sa týka ekonomického charakteru.

 

97. Peter Melicherčík (23) zadaný, veriaci

Už dlhšiu dobu sme sa o tom rozprávali a plánovali spoločne život. Prišlo to úplne prirodzene a bol som k tomu odhodlaný už keď som objednával prsteň. Čiže keby príde skôr, tak ju aj skôr požiadam. Chcel som náš vzťah posunúť niekam ďalej a myslím si, že práve toto je jeden z hlavných spôsobov. Asi si už neviem predstaviť život bez nej a preto je jediná možnosť- svadba. Ku nej vedie iba jedna cesta a to cez zásnuby.

 

98. Štefan (23) slobodný, veriaci

          Rozhodnutie.

 

99. Alexander B. (22) zadaný, veriaci

Láska, spoločné smerovanie, ochota urobiť záväzok, vízia, ak sú v okolí ľudia, ktorí sú pre muža príkladom v tom, ak vie, že je schopný postarať sa o rodinu a zabezpečiť ich, ak si je vedomý svojho povolania.

 

100. Daniel (22) slobodný, veriaci

Spoločné podobné názory, čas strávený spolu, vedomie že sa môžem tej osobe odovzdať naplno.

 

101. Dávid (22) slobodný, veriaci

Láska a zhoda pováh, porozumenie na oboch stranách.

 

102. Domo (22) zadaný, veriaci

Privedie ho k tomu obrovská túžba po nej. Chce byť len jej a chce aby ona bola len jeho. Samozrejme, že to musí cítiť, no väčšinou je to podľa mňa žena ktorá nalieha :D a on si potom uvedomí, či to chce tiež.

 

103. Ján (22) zadaný, veriaci

Myslím si, že rozhodnutie požiadať o ruku svoje dievča/priateľku musí prísť oveľa skôr, než to muž nakoniec urobí. Ten spôsob je podľa mňa najkrajším vyjadrením mužovej rozhodnosti a zodpovednosti v láske. Ja osobne idem do vzťahu nie kvôli tomu, aby som "skúsil", ale s predpokladom, že raz si to moje dievča vezmem. Samozrejme, vždy mám čas svoje rozhodnutie prehodnotiť, no pokiaľ to je skutočne žena, ktorú milujem a viem si to s ňou predstaviť, tak rozhodnutie je jasné. Potom už povstáva otázka kedy a ako. Pokiaľ to muž nevezme po hlave, tak by mal rozmýšľať zodpovedne. Či je to dievča pripravené na taký záväzok, či náhodou nerobí náročnú školu alebo či nebráni tomu nejaká iná dočasná prekážka, kedy je lepšie byť ešte chvíľu trpezlivý. Myslím, že tiež veľmi dôležitá otázka je, či mám pre moju budúcu rodinu aspoň ako také zázemie, či už hmotné alebo čo i len "pár koruniek" na viac. Takže podľa mňa žiadosť o ruku prichádza po kladnom zodpovedaní dvoch hlavných otázok:

  1. Či poznáme dostatočne dobre jeden druhého a či moja priateľka je na to už pripravená.
  2. Či som pripravený ja, že sa ako Boží muž dokážem postarať o svoju ženu/rodinu, predovšetkým či som natoľko duchovne a osobnostne rozvinutý, že dokážem viesť a byť zodpovedný za všetky veci, ktoré sú spojené s rodinným životom.

 

104. Jozef (22) zadaný, veriaci

Myslím, že rozhodnutie prežiť zvyšok života s jedinou ženou by v ňom malo dozrieť, v čase chodenia by mal skúmať, či sa zhodnú v podstatných otázkach (viera, postoj k deťom, financie,...) a ak áno, nemal by váhať. ("V podstatnom jednota, v ostatnom sloboda a vo všetkom láska.") Ale myslím, že najsilnejším impulzom môže byť postoj k deťom, vidieť ju, ako sa správa k deťom. Vtedy môže mužovi prebehnúť hlavou niečo ako: „Chcem, aby tak vychovávala aj moje deti.“

 

105. Marián (22) slobodný, veriaci

Láska a pocit, že s touto ženou chcem ostať celý život, nech už bude akýkoľvek.

 

106. Martin (22) slobodný, veriaci

Uvedomí si, že s ňou chce stráviť celý život.

 

107. Maťo (22) slobodný, veriaci

Rozhodnutie, ktoré je podporené Božím milosrdenstvom, ktoré nám pomáha prijať človeka s jeho chybami, s jeho náladami a s tým, že si dokážeme odpustiť, že nie sme pre toho druhého úplne vysnívaným, ale predsa sa cez to milosrdenstvo milujeme takí, akí sme, .. Boh nám cez svojho Syna posiela milosrdenstvo a lásku, a preto aj v manželstve musíme byť traja - žena, muž a Láska, inak sa k nám to milosrdenstvo nedostane v takej miere, aby sme si vedeli odpustiť každú chybu a bez Neho nevieme ani ozajstne milovať.

 

108. Maťo (22) zadaný, veriaci

Rozhodnutie, že budem svoje dievča a budúcu ženu milovať do konca života. Nie je to zložité! Proste to musíš chcieť.

 

109. Norbert Michálek (22) slobodný, veriaci

Podľa mňa je to túžba, aby žena, o ktorú má záujem, bola šťastná. Taktiež aj kvôli tomu, že len pri nej nachádza zmysel života. Dodáva mu odvahu a sebavedomie, ktoré muž potrebuje, aby mohol byť tým správnym mužom.

 

110. Oliver (22) slobodný, neveriaci 

Láska.

 

111. Peter (22) slobodný, veriaci

Že si uvedomí, že ona je tá pravá, to znamená, že je to Božia žena, ktorá bude skvelou matkou detí a ktorú on bude môcť urobiť šťastnou a milovať ju.

 

112. Stanislav (22) zadaný, veriaci

Ja si myslím, že muž to vycíti a bude vedieť, kedy je ten správny čas na to, aby spravil ten krok, ako to spravil aj s Bohom, keď uzavrel zmluvu o vzťahu s ním. Je to krok viery a odhodlania a dôležité je sa za to modliť.

 

113. Boris (21) zadaný, veriaci

Nekonečná láska a neviem si bez nej predstaviť svoj život.

 

114. Ján (21) slobodný, veriaci

Rozhodnem sa, že s ňou strávim celý život.

 

115. Marcel (21) zadaný, neveriaci

Keď ju naozaj ľúbi a vie si s nou predstaviť život. Rozumie si s nou vo všetkých smeroch vrátane postele.

 

116. Marek Fedurco (21) slobodný, veriaci

Myslím si, že ak sa niekto takto rozhodne, tak určite nad tým viackrát premýšľal, lebo požiadať ženu o ruku nie je také rozhodnutie, ako keď si kúpime v obchode tričko, ale je to rozhodnutie, ktoré ovplyvní celý život. Ak si rozumejú, majú sa radi, majú rovnaké hodnoty a pohlaď na svet, ak sa mu tá šťastná páči a prežili veľa pekných chvíľ (kopec zážitkov, výletov, sviatky, ale aj pri bežných činnostiach) a pozná ju naozaj dobre, lebo je rozdiel byť stále usmievavý a byť stále dobre naladený, ak všetko ide ako má, ak sa darí, ak sme zdraví, ak máme prácu, a rozdiel je, aj keď tieto veci ozaj nefungujú...takže môj názor je, že muž, ak všetko zváži, ak sa nad všetkým zamyslí, že je to žena, práve tá žena, o ktorej ruku chce žiadať, tak by mal mať v tejto otázke jasno.

 

117. Maroš (21) slobodný, veriaci

Pocit istoty, lásky a dôvery. Ale v prvom rade istota toho, že spolu kráčajú za Bohom.

 

118. Martin (21) slobodný, veriaci

           Zvyk.

 

119. Samuel (21) slobodný, veriaci

Odvaha a dôvera Bohu i žene. A samozrejme v prípade, že je odhodlaný s ňou žiť po celý svoj život.

 

120. Aleš (20) slobodný, veriaci

Pevnosť rozhodnutia stráviť s ňou zvyšok života, sociálne okolnosti (napr. doštudovaná škola) a istota o jej oddanosti.

 

121. Boris (20) zadaný, veriaci

Je to nutný krok k svadbe. Dáva uistenie žene, že to muž myslí vážne.

 

122. Daniel (20) zadaný, veriaci

Rozhodnutie.

Rozhodnutie, že chce zdieľať šťastie a lásku s niekým druhým. Chce mať na blízku osobu, ktorú miluje a dôkladne pozná z každej strany, všetky dobré a aj zlé stránky, a napriek tomu, chce tvoriť s tým človekom harmonický vzťah, ktorý bude fungovať. Aj v dobrých časoch a aj zlých...

Myslím, že každý muž túži aby sa staral a ochraňoval. A najmä tú najbližšiu osobu, s ktorou chce tvoriť vzťah. Toto muža napĺňa, aby jeho žena vedela, že je v bezpečí a pri svojom mužovi cíti ochranu.

Myslím si, že by to mal byť jeden z najdôležitejších aspektov, pre ktoré sa muži rozhodujú do manželstva.

Milovať svoju ženu a chrániť ju.

A samozrejme, v tom všetkom kráčať spolu s Bohom celý život

 

123. Dávid (20) zadaný, neveriaci

Môj názor je, že muž cíti k žene, že je ta jediná, výnimočná, ktorá ho dokáže robiť šťastným po zvyšok života. Čiže, keď si je istý sám sebou a svojím vzťahom a chce ho posunúť ďalej.

 

124. Dominik (20) slobodný, veriaci

Chce jí veřejně a před Bohem slíbit věrnost. Myslím, že to je i takové vyznání, že sám jsem poloviční a k plnohodnotnému životu potřebuji druhou půlku.

 

          125.  Feri (20) zadaný, veriaci

Keď vidíš, že dievča je pre teba rozhodnuté, je ochotné pre teba veľa obetovať a vieš, že je na to zrelé.

 

126. Filip (20) slobodný, veriaci

Viera v to, že je to žena, s ktorou je muž pripravený zdieľať svoj život.. Do jeho konca.

 

127. Ján (20) zadaný, veriaci

To, ako sa rozhodla zmeniť na dievča mojich snov.

 

128. Jozef (20) slobodný, veriaci

Túžba, láska a Boh :)

 

129. Marek (20) slobodný, veriaci 

Nič.

 

130. Michal (20) zadaný, veriaci

Myslím, že ak muž ženu miluje a ona jeho tiež, dostanú sa po čase do určitého bodu, kedy by to malo prísť aj samo, všetko chce čas :)

 

131. Miroslav (20) zadaný, veriaci

Aktuálna otázka, keďže plánujem zásnuby a doviedol ma k tomu čas. Je čas byť slobodný, je čas na to a ono a je čas aj s niekým spojiť život. Hlavne ak si myslím že je to práve orechové. :)

 

132. Zdeněk (20) slobodný, veriaci

Dost se na to těším, zatím to tedy moc neřeším, protože si myslím, že mám ještě pár let. Ale jednou se těším, že potkám holku, s kterou budu chtít zůstat nafurt, věřím, že to jednoduše rozpoznám, začnu s ní chodit a po nějaké době, kdy do ní budu bláznivě zamilovaný jí požádám o ruku, celý to bude originální, silný a nezapomenutelný zážitek. Taky věřím, že bude mnohem lepší, než je ideál, který si teď vůbec jen dokážu představit.

 

19-15  ROKOV

 

133. Adam (19) zadaný, veriaci

Vedomie, že ju miluje, že sa rozhoduje a chce ju milovať až do konca života. Spoločný život, rodina, záujmy... Samozrejme, požiadaniu o ruku by mala predchádzať modlitba! Spýtať sa Boha "ešte raz": „Pane je to tá pravá? Je to tá, ktorú si pre mňa vybral?“ A Boh vždy odpovie. Dá nám silu, odhodlanie a lásku do toho kroku.

 

134. Dominik (19) zadaný, veriaci

           Láska.

 

135. Jaroslav (19) zadaný, veriaci

Láska k nej a túžba prežiť celý život s ňou.

 

136. Kristián (19) slobodný, veriaci

Presvedčenie, že je to moja chýbajúca polovička, ktorá ma dopĺňa, no zároveň prijíma takého, aký som.

 

 137. Lukáš (19) slobodný, veriaci

Môj názor je, že keď muž chce požiadať ženu o roku, tak za tým stojí hlavne to, že si je istý tým, že ona je tou pravou ženou v tom jeho živote a že to, že ju žiada o ruku, tým sa jej chce ako keby úplne oddať, verí jej úplne bezhranične a hlavne taktiež verí v Boha a verí v to, že tú ženu mu ju zoslal Boh a že Boh je spokojný s tým, že práve oni dvaja majú byť spolu. Mňa osobne k tomu bude viesť to, že tú ženu budem nesmierne ľúbiť, milovať, ctiť si ju, vážiť si ju, že budem chcieť žiť v súlade s tým, čo chce ona, ja a aj s božími pravidlami a že budem oddaný Bohu a budem veriť jemu, že mi vybral tu najsprávnejšiu pre môj život.

 

138. Marek (19) slobodný, veriaci

Povedal by som, že to je túžba zdieľať môj život s niekým iným, túžba žiť život naplno a byť zjednotený s tou druhou osobou nielen pozemsky, ale aj putom, ktoré je Božie.

 

139. Martin (19) slobodný, veriaci

           Láska.

 

140. Martin (19) zadaný, veriaci

Každého muža k tomu privedie niečo iného. Ja zatiaľ netuším, čo ma k tomu privedie, ale verím, že keď príde ten správny čas, tak to budem cítiť. Verím že pri mne bude môj Nebeský Otec a dodá mi potrebnú silu a odvahu.

 

141. Samuel (19) slobodný, veriaci

Žiadosť o roku ženy je veľmi vážne rozhodnutie, ktoré predchádza ešte vážnejšiemu. Ak muž vie, že žena, ktorú chce požiadať o ruku je žena, ktorú miluje celým srdcom a je rozhodnutý milovať ju aj vo chvíľach, ktoré nie sú vždy ľahké a budú omnoho ťažšie, ako mohli byť už v partnerskom vzťahu, keď vie, že je pripravený uchopiť rolu manžela a otca, keď vie, že žena, ktorú chce požiadať o ruku bude dobrou matkou pre ich spoločné deti, .... vtedy sa zrodí rozhodnutie požiadať ženu O ruku.

 

142. Ľubomír (18) slobodný, veriaci

Láska k dievčine, čas strávený s ňou a vedomie, že je ta pravá, s ktorou chce stráviť ten svoj voľný čas, nie na pár dní, či mesiacov, ale do konca, žiadne hry! Spoločný čas strávený s Bohom. Spoločné záujmy a zmýšľanie.

 

143. Martin (18) slobodný, veriaci

Láska, viera, dôvera.

 

144. Martin (18) zadaný, veriaci

Je to individuálne, ale samozrejme, že hlavne láska k dotyčnej žene. Keď je chlap ochotný pre tú ženu obetovať všetko a milovať ju za každých okolností. Vtedy je pripravený si ju vziať.

 

145. Samuel (18) slobodný, veriaci

Nepožiadal som, ale myslím si, že ak obaja cítia túžbu odovzdať sa Bohu a ak cítia, že ich Boh môže v tomto vzťahu posilniť. :)

 

146. Viktor (18) zadaný, veriaci

Láska ku svojej druhej polovičke a to, že s ňou chce byť celý život a chce byť len jej a všetko robiť len s ňou a milovať ju do konca života.

 

147. Vladimír (16) zadaný, veriaci

Podľa mňa to, že ak je s ňou nič ho nebolí, nič mu nechýba a cíti sa s ňou ako v siedmom nebi..

 

Toto sú odpovede mužov na moju otázku. Každého k tomu vedie niečo iné, ale myslím, že všetci sa zhodujú v tom, že v sebe cítia, že toto je žena, s ktorou chce byť po zvyšok svojho života, už nechcem hľadať žiadnu inú a chcem sa usadiť.

 

Poďakovanie

Opýtaným mužom ďakujem za spoluprácu. Vďaka Vám som si uvedomila, že je tu ešte mnoho veriacich mužov odhodlaných žiť kresťanský život a predať vieru ďalším generáciám. Vaše manželky, priateľky a možno aj budúce priateľky môžu byť hrdé na to, aké krásne vyznania ste sem mnohí napísali. Som rada, že ste sa so svojimi myšlienkami, názormi a postojmi podelili a tak pomohli nám – ženám aspoň troška pochopiť ten váš mužský svet.

Vaše odpovede však nemusia pomôcť len ženám, ale aj mnohým ďalším mužom. Možno niektorí zistia, prečo je dôležité požiadať ženu o ruku, objavia dôvody, ktoré v sebe nevedeli nájsť alebo ich pomenovať, naberú odvahu a tak urobia tento vážny krok v ich vzťahu, pripravení na ďalšiu úroveň. :)

 

Ak si muž a chcel by si sa so svojím názorom podeliť, no nedostal si sa k ankete, budem rada, ak ho napíšeš do komentáru pod článkom (uveď prosím aj tvoj vek,  stav (ženatý/zadaný/slobodný) a či si veriaci/neveriaci). Za každý ďalší názor sme veľmi vďační.

 

Poznámka autorky: Niektoré odpovede som musela štylisticky upraviť, aby boli gramaticky správne, avšak myšlienku som sa snažila zachovať. :)
 

1. časť ankety nájdeš na tomto linku: https://www.bezhranicna.sk/clanky/anketa-co-muza-privedie-k-tomu-aby-poziadal-zenu-o-ruku/

Chcel by si aj ty prispieť svojím svedectvom, článkom... alebo chceš pomôcť iným spôsobom k rastu tohto webu?

Ozvi sa nám!