Kde sú vo vzťahu hranice?

Späť na články

Je krásne mať rád. Milovať a byť milovaný. Však? Poznám veľa mladých ľudí, ktorí sú zaľúbení alebo túžia po tom, aby ich mal niekto rád, aby mali niekoho radi. Drahý priateľ, ktorý čítaš tieto riadky, bez rozdielu, či si vo vzťahu alebo po ňom túžiš, nemôžeš povedať, že sa ťa to netýka. Iba Boh naplno dokáže naplniť všetky tvoje túžby. On je Otec, ktorý ťa stvoril a pozná.

Kde sú vo vzťahu hranice?

​Nedávno som sledoval, ako sa mladý otec hral so svojím synčekom v našom Centre pre mládež. Šalil sa s ním, vyhadzoval ho do výšky a točil na rukách. Dieťa pišťalo od radosti. Ale keď malého o niečo neskôr začali zaujímať elektrické zásuvky a dotýkal sa ich, otec ho hneď vzal od steny ďalej a snažil sa zaujať jeho pozornosť niečím iným. Keď to bolo náročné, lebo ho tieto krabičky na stene priťahovali, vložil do zásuvky nabíjačku na mobil a hral sa s ním niečo v telefóne. Chlapec už nemal túžbu strkať rúčky do elektrickej zásuvky. Elektrina, ktorá by mu mohla ublížiť, bola premenená do inej podoby. Vtom som si začal uvedomovať, že takto podobne je to aj v zápasoch o našu čistotu.

 

Nikdy nie je neskoro začať žiť čisto. ​

 

Naša túžba po láske je ako elektrina. Je dobrá, potrebná aj krásna. Ale ak nebude správne usmernená, môže nám veľmi ublížiť. Škoda, že pravdu o kráse z čistoty si uvedomíme často až vtedy, keď padneme do nečistoty osobnej alebo ešte viac, vo vzťahu. Prečo som bola taká pobláznená? Prečo som bol taký žiadostivý k svojmu dievčaťu? Vieš, nikdy nie je neskoro začať žiť čisto. Možno je za tebou minulosť, za ktorú sa hanbíš. Možno žiješ stále s darom nevinnosti a chceš si ho uchovať ako dar tomu, ktorému ho daruješ, keď bude mať právo ho od teba prijať. Vieš, každý z nás sme úplne jedinečným príbehom a píšeme román svojho života. A to je tá dobrá správa, že zakaždým, keď obrátiš stranu, nasleduje čistý list. Vždy, keď obrátiš svoje srdce k Otcovi a dáš mu do rúk svoje pády, hriechy a túžby, začínaš od začiatku.

Za posledných sedem rokov, počas ktorých som v službe mladým, som počul veľa príbehov. Nerobil som si a ani sa nechystám robiť štatistiky. Ale pravda je taká, že ak mladí začnú žiť pred manželstvom intímne – sexuálne, tak sa približne 9 z 10 vzťahov rozpadne a nevydrží do manželstva. Dnes, keď nám chýbajú v mnohých rodinách dobrí otcovia a dobré mamy, chlapci a dievčatá túžiaci po láske padajú do pasce sexu bez toho, aby si uvedomovali, ako ich to môže zraniť. Vzťah je potom prežívaný len s putom telesnosti, ktorá akoby jediná ho už držala. Čo mám robiť, keď som mu dala svoju nevinnosť? Keby sa so mnou rozišiel, povedala by som si: Zobral si niečo, čo mu nepatrí. Koľko dievčat sa stáva takýmito slúžkami pre svojich chlapcov. Má strach, že sa s ňou rozíde. Jemu to vyhovuje, lebo má sex zadarmo. Keby otehotnela, prežíva ešte väčší strach. Ako to povie chlapcovi, ako to povie doma a čo si budú o nej myslieť iní... Má strach, čo o nej hovorí jej chlapec, keď sedí pri pive so svojimi kamarátmi a rozprávajú sa o svojich babách. A toto si už s ňou vyskúšal? Čo s tým, keď počas takéhoto chodenia zistíš, že ona nie je pravá, on nie je pravý? Je oveľa ťažšie sa rozísť. Oveľa bolestnejšie.

 

 Človeka máme milovať, nie skúšať. Ale milovať čistou láskou. Tá sa neskúša sexom, ale obetou.

 

Nedávno vyšla kniha s názvom: To keby sme vedeli pred svadbou. Možno by bola dobrá aj kniha s názvom: To keby sme vedeli pred sexom. Určite nájdeš veľa dobrej literatúry, ktorá o tom hovorí. Najmä svedectvá sú pre nás inšpiráciou, že keď to dokázali iní, môžem to dokázať aj ja. Ale kým si niečo dlhšie prečítaš, chcem ti povedať ako tvoj priateľ, ktorý bol tiež zamilovaný do dievčaťa a kráčal s ňou tri a pol roka, že môžeš mať vzťah, ktorý bude čistý, krásny a bude teba a tvoju polovičku napĺňať. Neboj sa vytvoriť si hranice vzťahu podľa Božieho zámeru. Jemu zver svoje intímne územia svojho tela, pokiaľ nebudete manželia. Manželstvo nech je vízum pre vstup do tvojej intímnej zóny. Pokiaľ to tak nebude, môže sa z tvojho priateľa / z tvojej priateľky stať utečenec po prvej noci. A to predsa nechceš. Určite túžiš po vzťahu, ktorý bude na celý život. Navždy. Preto sa oplatí počkať. Vieš, človek nie je tovar, aby sme ho museli vyskúšať. Ty si Božím obrazom. Ty nie si vec. Skúšame topánky, kabáty, tričká, autá... Ale nemožno skúšať človeka. Človeka máme milovať, nie skúšať. Ale milovať čistou láskou. Tá sa neskúša sexom, ale obetou.

Keď som si začal vytvárať vzťah s dievčaťom, bolo to pre mňa ako keby som vstupoval do tajomstva. Do sveta, ktorý som nepoznal. Ostali mi dodnes pocity nádherného prijatia. To vedomie, že ťa má niekto rád, aj ti to hovorí a dokazuje náklonnosťou, časom, ktorý s tebou trávi a túžiš stále viac a viac po jeho prítomnosti. Môže sa ľahko stať, že v tom zapálení citov a vášne budeš posúvať hranice dotykov tak ďaleko, že to už nedokážeš zastaviť. Preto, kde sa to dá zastaviť a kde už nie? Potrebujeme počúvať okrem srdca aj svoj rozum. On ti jasne hovorí, aby si v prvom rade nevyhľadával spoločný čas osamote v dome, byte, na stanovačke, chate... Najmä nie počas noci. My, muži, máme hranice intimity inde ako ženy. Žena potrebuje cítiť ochranu, bezpečie. My, muži, sme zase viac telesní a aj menej nám niekedy stačí, aby bolo vzrušenie v našom tele veľké. 

Majme k sebe úctu obliekaním. Nám, mužom, často stačí, keď si dievča oblečie legíny. Je to možno odev na šport alebo do izby, ale chodiť po vonku v legínach je pre nás rovnaké, ako keby chodila v silonkách. Tu neplatí zásada: čistému je všetko čisté. Mužom vzrušenie prichádza v prvom rade cez oči. Ak si je toho vedomá žena, ktorá túži po čistom vzťahu, nech má v srdci aké čisté úmysly, ani si neuvedomuje, že dáva signál: pozeraj na moje telo. Môžem ti patriť. Keď si vyzývavo oblečená, je to presne tak, ako keby si mužovi hovorila: ja to chcem. Lebo už naše telo komunikuje, hovorí. Na víkendoch animátorskej školy máme večery identity. Pamätám sa na to, ako si dievčatá poobliekajú šaty alebo sukne. Sú také krásne. Pristane vám to. Dievča, žena, buď sama sebou a neodhaľuj sa. Keď som chodil na gymnázium, išli sme so spolužiakmi po námestí a jeden z chalanov hovorí: Pätnásta, šestnásta, sedemnásta... Pýtam sa ho: O čom to točíš? A on vraví: Počítam dievčatá, ktoré nemajú podprsenky. My, muži, nechceme, aby ste sa odhaľovali a provokovali nás. Aby ste boli číslom. Máme k vám úctu, ak si vážite svoje telo.

 

Lebo už naše telo komunikuje, hovorí.​

 

A posledná oblasť sú dotyky. Keď chodíme spolu, môžeme sa držať za ruky? Gestá sú tiež rečou, ktorou sa vyjadrujeme. Dotykmi veľa hovoríme. Držať stále niekoho za ruku znamená patriť mu. Nepasuje to ani v šestnástich. Prispieva to k tomu, že dvojica sa už navonok vylučuje zo spoločenstva. Akoby sú svoji, ale ešte nie sú svoji. V čase zasnúbenia, keď už bolo urobené vážne rozhodnutie, že chceme spolu kráčať k manželstvu, by to už bolo na mieste. Ale tínedžeri by sa nemali takto zaväzovať a vylučovať sa z partie. Ja som chodil s dievčaťom za ruky a teraz spätne vidím, že to nebolo dobré. Keby som to mohol vrátiť späť, tak by som to nerobil. Ďalšou kapitolou dotykov sú objatia a bozky. Objať sa je krásne. Ale zotrvávať dlho v objatí, sedieť chlapcovi v lone je pre chlapca znakom, že môžeš si ku mne dovoliť viac. V dlhom objatí sa môže mužovo vzrušenie prejaviť hladkaním. Po chrbte, zadku... Počas sedenia v lone je najkratšia cesta pre jeho ruku k prsiam. Ak si chceš chrániť čistotu vzťahu, chráň si oblasť dotykov. Zotrvávanie v dlhom objatí, ktoré privádza k vzrušeniu, je už pádom do nečistoty. Je to hriechom? Častá otázka. A odpoveď? Na čo si vtedy myslel? Robil si to preto, aby si ju priviedol k vzrušeniu? Presne toto platí aj o bozkoch. Dať si bozk je krásne. Aj Písmo hovorí, aby sa kresťania pozdravili bozkom: 1 Kor 16, 20 alebo  1 Pt 5, 14. Ale bozk, do ktorého sa zapája jazyk, je už nečistým bozkom, lebo privádza k vzrušeniu. Toto je hranica, kde sa to dá zastaviť tak, aby si ťa ten druhý vážil.

Vrátiť vzťah späť do čistoty a posunúť hranice na začiatok, ak boli prekročené, nie je ľahké, ale dá sa to. Práve potom môže prísť nový začiatok a nové osvieženie vzťahu, ak bol v Božom pláne. Zároveň to prináša strach. Nerozíde sa so mnou, ak skončíme s intímnym životom? Tento problém prežíva v srdci najmä dievča. Bojí sa to urobiť, aby sa s ňou nerozišiel. Lenže až vtedy zistíš, o čo mu išlo. Miloval teba či tvoje telo? Ak len tvoje telo, tak je mu jedno, aké telo to bude nabudúce. Ale ak mu ide o teba a tvoje srdce, urobí všetko preto, aby si ťa opäť získal, ale tentoraz čistou láskou. Poznám mnoho mladých, ktorí majú vzťah a po prekročení limitov čistoty sa vrátili späť a urobili čiaru za minulosťou. Sú to krásne svedectvá o tom, že po páde sa dá znova vstať a ísť ďalej. Je tu na mieste aj vzájomné odprosenie. Odpustenie si navzájom. Chlapec dievčaťu a dievča chlapcovi. Zverenie svojho vzťahu do Rúk Otca, ktorý nás túži naplniť pravou radosťou. Pamätaj si, že vždy, keď odovzdáš svoje hriechy Bohu vo sviatosti zmierenia, dáva ti čisté srdce a čisté telo. Ježiš povedal malomocnému: Chcem, buď čistý. A malomocenstvo zmizlo z jeho tela (porov. Mk 1, 41). To isté ti hovorí Ježiš, keď vyznávaš svoju nečistotu: Si čistá, si čistý. Veríme, že máme čisté srdce, keď nám Boh odpúšťa? Uverme, že aj naše telo je čisté.

Čistota nám dáva slobodu. Dokážeme sa vidieť v pravde a takto vzájomne spoznávať jeden druhého, aký je v skutočnosti. 

Možno máš negatívnu skúsenosť zo sviatosti zmierenia z minulosti. Keď kňaz, ktorému si vyznával hriech nečistoty (masturbácie, intímneho styku, vzájomných intímnych dotykov, intímneho bozkávania...) ťa nepochopil, vykričal alebo ti odmietol dať rozhrešenie, hoci si mal na to právo. Chcem ťa v tejto chvíli odprosiť za seba a mojich spolubratov kňazov, ktorí to urobili. Prosím ťa o odpustenie. Všetci nedokážeme slobodne hovoriť o týchto témach, ktoré potrebuješ počuť. Nech ti to nezastaví cestu k milosrdenstvu a pokoju. Nájdi si kňaza, ktorému dôveruješ a neboj sa vyznať tieto pády. Možno práve hriechy v tejto oblasti sa hovoria najťažšie. Ale ver mi, prináša to slobodu a nový život.

Milý priateľ, keď je tvoj vzťah čistý, je oveľa väčšia pravdepodobnosť, že je uchránená čistota tvojho milého aj vtedy, keď nie ste spolu. Čistota nám dáva slobodu. Dokážeme sa vidieť v pravde a takto vzájomne spoznávať jeden druhého, aký je v skutočnosti. Prajem ti, aby si žil pravú lásku. Aj ty sa modli, prosím, za mňa. Potrebujeme sa navzájom držať v modlitbe. Niektorí ste vstúpili do Hnutia čistých sŕdc, niektorí ste zapísaní v knihe Rozhodli sme sa pre čisté srdce vo Vysokej nad Uhom, niektorí nosíte prsteň čistoty alebo ste urobili iné gesto či rozhodnutie žiť čisto. Zverme svoju sexualitu a vzťahy do Božích Rúk. Nedržme ich vo vlastných rukách. V Jeho Rukách sme v bezpečí a v Jeho ranách sme uzdravení.

Autor: Marek Uličný

Chcel by si aj ty prispieť svojím svedectvom, článkom... alebo chceš pomôcť iným spôsobom k rastu tohto webu?

Ozvi sa nám!